Powikłania po kwasie hialuronowym
W tym wpisie postaramy się Państwu przybliżyć wrażliwy temat jakim niewątpliwie są powikłania po kwasie hialuronowym. Istnieje wiele przyczyn wystąpienia powikłań i są one związane zarówno z samą procedurą zabiegu, nieprawidłową techniką, jak również ze wstrzykiwaną substancją.
W celu sklasyfikowania niepożądanych skutków ubocznych wypełniaczy można podzielić powikłania po kwasie hialuronowym na lekkie, umiarkowane i ciężkie powikłania.
Powikłania po kwasie hialuronowym lekkie:
A. Podbiegnięcia krwawe tzw. siniaki
Najczęstsze powikłanie, które powinno być traktowane jako naturalna reakcja organizmu na iniekcję. Obserwowana jest tendencja do częstszego i bardziej wyrazistego występowania po iniekcjach techniką wachlarzową lub liniową. Istotne jest aby podczas zabiegu ograniczać ilość iniekcji oraz stosować igłę o możliwie najmniejszych rozmiarach. Pacjent również powinien rozważyć odstawienie antykoagulantów (po konsultacji z lekarzem specjalistą) na tydzień przed zabiegiem oraz unikać opalania się i intensywnego wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu.
Po zabiegu w razie wystąpienia znacznego “zasinienia” zalecane jest stosowanie zimnych okładów lub kremów zawierających witaminę K.
B. Obrzęki
Obrzęk po zabiegu jest normalną reakcją na iniekcję i wstrzykniętą objętość preparatu. Jeżeli zanika po paru godzinach, możemy wnioskować, że nie doszło do groźniejszych powikłań.
Powikłania po kwasie hialuronowym umiarkowane:
A. Natychmiastowa reakcja alergiczna
Ponieważ, każdy wypełniacz jest ciałem obcym, nie można nigdy wykluczyć możliwości wystąpienia natychmiastowej reakcji alergicznej typu I. Najczęściej dochodzi do niej do kilku minut po zabiegu. Istotne jest, że wcześniejsze zabiegi, które przebiegły bezproblemowo, nie wykluczają możliwości wystąpienia reakcji alergicznej w przyszłości. Objawy reakcji alergicznej to ból, obrzęk, zaczerwienienie, podwyższenie temperatury tkanki. Objawy te mogę różnić się w nasileniu i czasie występowania.
W razie wystąpienia znacznej reakcji alergicznej, można rozważyć zastosowanie preparatów (maści) antyhistaminowych. W przypadku znacznych i długo utrzymujących się obrzęków, powinno się zastosować maści zawierający steroidy, które wykazują silne działania przeciwzapalne.
Jeśli obrzęk po kilku dniach nie zanika lub powiększa się, koniecznie udaj się na izbę przyjęć najbliższego szpitala, ponieważ istnieje ryzyko obturacji dróg oddechowych.
B. Niewłaściwe umiejscowienie się preparatu
Wypełniacze powinny być stosowane do właściwych, dla stosowanego preparatu, warstw skóry. Jeśli iniekcja nastąpi w niewłaściwą warstwę, najczęściej zbyt powierzchownie, mogę pojawić się widoczne niebieskawe zabarwienia, lub co gorsze widoczne nierówności. Im bardziej powierzchownie została wykonana iniekcja, tym bardziej ten efekt jest widoczny. Na szczęście preparaty kwasu hialuronowego są w pełni biodegradowalne i po pewnym czasie te przebarwienia i nierówności zanikają.
W takich przypadkach zaleca się wykonywanie intensywnego masażu zajętych rejonów. W skrajnych przypadkach specjalista powinien rozważyć zastosowanie hialuronidazy.
Jeśli zastosowany był trwalszy, mniej biodegradowalny wypełniacz np. PMMA (polimetakrylan metylu), sytuacja jest poważniejsza i może doprowadzić do długotrwałego obrzęku i zaczerwienienia, a w rzadkich przypadkach nawet do powstania blizn hipertroficznych.
C. Rzut opryszczki
Jeśli pacjent w przeszłości cierpiał na opryszczkę, iniekcja i związana z nią miejscowa reakcja zapalna może wywołać nagły rzut choroby. Najczęściej dochodzi do niej w ciągu 24 – 48 godzin po zabiegu. Umiejscowienie w większości przypadków pokrywa się z miejscem zabiegu. Szczególnie narażone są rejony przy bruździe nosowo-wargowej. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia przeciwwirusowa np. acyklowirem.
Powikłania po kwasie hialuronowym ciężkie:
A. Martwica tkanek
Etiologia, czyli przyczyna tego powikłania jest związana z niedokrwieniem tkanek. Dochodzi do niej najczęściej gdy zbyt duża ilość preparatu zostanie wstrzyknięta bezpośrednio do naczynia krwionośnego doprowadzając do zatoru lub zakrzepu.
Pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o wystąpieniu martwicy to ból, obrzęk, zmiana zabarwienia skóry. Obszary szczególnie narażone na wystąpienie tego powikłania, charakteryzują się słabo rozwiniętym krążeniem obocznym – szczególnie rejon nosa i gładzizny czoła (około 50 % przypadków).
B. Niedrożność tętnicy środkowej siatkówki
Najczęściej powikłanie to występuje jako skutek zastosowania nieprawidłowej techniki iniekcji w obszarze gładzizny czoła. Pacjenci najczęsciej skarzą się ną postępujące zaburzenie widzenia lub utratę wzroku oraz znaczny ból. Konieczna interwencja lekarska.
C. Zakażenie
A właściwie reakcja zapalna, spowodowana przez zakażenie. Iniekcja wypełniacza, jako procedura naruszająca ochronną warstwę skóry, niesie za sobą ryzyko zakażenia i wystąpienia reakcji zapalnej. W celu minimalizacji ryzyka, zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę, we właściwych warunkach, przy użyciu sterylnych produktów.
Czasami pomimo zastosowania prawidłowych procedur dochodzi do rozwoju ogniska zakażenia i reakcji zapalnej. Najczęściej winowajcami są bakterie ze szczepów staphylococcus aureus lub streptococcus pyogenes. Są to patogeny naturalnie występujące na powierzchni skóry. W takich przypadkach zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii doustnej, w cięższych przypadkach dożylnej.
NIeprawidłowo leczone lub zignorowane zakażenie, może prowadzić do rozwoju ropnia, który jest stanem wymagającym interwencji chirurgicznej i antybiotykoterapii.
Podsumowanie
Ze względu na szereg objawów niepożądanych, zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego powinny być wykonywane w odpowiednich warunkach, z użyciem markowych preparatów oraz przez osoby wykwalifikowane. Relatywnie, kwas hialuronowy, ze względu na swoją wysoką biodegradowalność jest najbezpieczniejszym z obecnie stosowanych wypełniaczy. Odpowiednio stosowane procedury przed, podczas i po zabiegu wespół z przeszkolonym specjalistą gwarantują nam bezproblemowy przebieg zabiegu.
Osoby pragnące rozszerzyć swoje umiejętności zawodowe o zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego zapraszamy na nasz kurs Kwas hialuronowy – Wypełniacze HA.
JS Medical Solutions