Rodzaje wypełniaczy stosowane w medycynie estetycznej
Najpopularniejszą substancją, używaną do zabiegów estetycznych w Polsce, jest kwas hialuronowy w swojej postaci usieciowanej. Jednak od wielu lat na rynku istnieją alternatywne rodzaje wypełniaczy tkankowych. Omówimy te najczęściej wykorzystywane i godne zaufania.
Hydroksyapatyt wapnia
Substancja, która naturalnie występuje w kościach. Często jest stosowany do:
- wypełniania znacznych zmarszczek jak bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, lwia zmarszczka
- augmentacji i modelowania policzków
- modelowania konturów twarzy
- do wypełniania objętościowego
Hydroksyapatyt wapnia jest substancją bio-syntetyczną, do jego produkcji nie użyto substancji organicznych pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu udało się zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej. Preparaty z tą substancją dają bardzo dobry naturalny efekt. Średni czas utrzymywania się efektu zabiegu to 12 – 18 miesięcy. Rzadko dochodzi do niekorzystnej migracji substancji lub innych efektów ubocznych. Po raz pierwszy hydroksyapatyt został wykorzystany w stomatologii. Na przestrzeni 30 lat stosowania nie odnotowano żadnych znacznych działań niepożądanych.
Poliakrylamid
Jest nie wchłanialnym, niemal całkowicie trwałym wypełniaczem często stosowanym przez chirurgów plastycznych. Zastosowanie:
- kuracja głębokich zmarszczek np. bruzdy nosowo-wargowe lub blizny
- powiększanie ust
- modelowanie i wypełnianie objętościowe policzków, modelowanie, linii żuchwy
Nie wchodzi w interakcję z ludzkimi tkankami, jest całkowicie biokompatybilny. Po iniekcji, następuję proliferacja komórek i obudowanie tkanką wstrzykniętej objętości. Efekty po zabiegu odznaczają się znaczną trwałością. Substancja w razie konieczności może zostać usunięta.
Kwas polimlekowy
Jest syntetycznym wypełniaczem stosowanym w celu wzmożenia syntezy kolagenu przez organizm. Ta nietoksyczna substancją jest wykorzystywana od przeszło 40 lat. Przeznaczenie preparatów z kwasem polimlekowym to:
- zmarszczki mimiczne
- powiększanie i modelowanie ust
- bruzdy nosowo-wargowe
Główną właściwością tej substancji, która wyróżnia ją od innych wypełniaczy jest fakt, że nie powoduje ona natychmiastowych efektów. Wypełnienie zmarszczek lub ust nie wynika z wstrzykniętej objętości ale z wzmożonej proliferacji kolagenu, które manifestuje kilka miesięcy po zabiegu. Standardowym czasem przyjętym jest okres 3 miesięcy. Zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowym zapewnia bardziej “naturalny” efekt ale ma też swoje wady. W porównaniu do innych substancji częściej konieczne są zabiegi poprawkowe.
Polimetakrylan metylu (PMMA)
Jest wypełniaczem semipermanentnym używanym do wypełniania głębokich zmarszczek, blizn, lub do modelowania bardzo “cienkich” ust.
Gdy konieczne jest zastosowanie środka bardziej trwałego od preparatu zawierającego kwas hialuronowy często najsłuszniejszym wyborem jest PMMA.
Wadą tej substancji jest fakt, że nie można aplikować zbyt dużej ilości podczas jednego zabiegu. Gdyż przy zbyt dużej jednorazowej aplikacji istnieje ryzyko “widoczności” substancji przez naskórek. Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba być przygotowany na serię zabiegów. Trwałość efektów jednak zrekompensuję poniesiony wysiłek.
Rodzaje wypełniaczy w medycynie estetycznej – Podsumowanie
Na rynku medycyny estetycznej istnieje szereg substancji chemicznych wykorzystywanych jako wypełniacze. Różnią się one trwałością, konsystencją i czasem po jakim osiągnięty zostanie pożądany efekt. Daję to pacjentkom i specjalistom pole manewru w doborze najlepszego preparatu do danej sytuacji.
Zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności zawodowych zapraszamy na nasz kurs Kwas hialuronowy – Wypełniacze HA
JS Medical Solutions